UCB0J470MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9362-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9362-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9362-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCB0J470MCL1GS
Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCB0J470MCL1GS Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
54 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C