UBT2G220MHD8
DigiKey Part Number
UBT2G220MHD8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT2G220MHD8
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBT2G220MHD8 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
142 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
255.6 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C