UAS2G470MHD1TN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 81
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 705
Datasheet
In Stock: 162
Rubycon
In Stock: 529
Rubycon
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 74
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
UAS2G470MHD1TN
DigiKey Part Number
UAS2G470MHD1TN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAS2G470MHD1TN
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UAS2G470MHD1TN Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
464 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C