RPS0J561MCN1GS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 31 004
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
560 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
RPS0J561MCN1GS
DigiKey Part Number
493-3838-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS0J561MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPS0J561MCN1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.4 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.461" (11.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm