QYX2A473JTP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.047 µF Film Capacitor 100V Polyester Radial
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
QYX2A473JTP
DigiKey Part Number
493-3496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QYX2A473JTP
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
QYX2A473JTP Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.335" L x 0.177" W (8.50mm x 4.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
100V