QXK2E223KTP
DigiKey Part Number
493-3511-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXK2E223KTP
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXK2E223KTP Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.433" L x 0.173" W (11.00mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V