PLF1E100MCL2
DigiKey Part Number
493-13366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF1E100MCL2
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 60mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PLF1E100MCL2 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
10 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm