PCA1J680MCL1GS
DigiKey Part Number
PCA1J680MCL1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-PCA1J680MCL1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-PCA1J680MCL1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCA1J680MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 27mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
185 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.7 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C