LNR2D472MSE
DigiKey Part Number
493-7757-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNR2D472MSE
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 200V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
6.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
7.56 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C