LLS2C122MELB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
1200 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LLS2C122MELB
DigiKey Part Number
493-2465-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2C122MELB
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LLS2C122MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.115 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C