LGUW6121MELA
DigiKey Part Number
493-2821-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGUW6121MELA
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGUW6121MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.0725 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C