LGNW6471MELB45
DigiKey Part Number
493-8389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGNW6471MELB45
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGNW6471MELB45 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.86 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.6598 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C