LGN2W271MELA50
DigiKey Part Number
493-7124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2W271MELA50
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGN2W271MELA50 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7589 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C