LGN2E821MELC30 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 47
Datasheet
Similar
In Stock: 125
Similar
In Stock: 0
In Stock: 7
In Stock: 49
In Stock: 192
In Stock: 196
Parametric Equivalent
In Stock: 339
Cornell Dubilier Knowles
820 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGN2E821MELC30
DigiKey Part Number
493-8338-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2E821MELC30
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGN2E821MELC30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C