LGN2E471MELB25 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 6
Datasheet
Similar
In Stock: 85
In Stock: 6 873
In Stock: 248
In Stock: 179
In Stock: 30
In Stock: 251
In Stock: 378
In Stock: 142
Parametric Equivalent
Direct
Rubycon
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGN2E471MELB25
DigiKey Part Number
493-8332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2E471MELB25
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGN2E471MELB25 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C