LGN2C561MELZ30
DigiKey Part Number
493-8242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGN2C561MELZ30
Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP TH
Detailed Description
560 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGN2C561MELZ30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.25 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C