PCT47/10DK
DigiKey Part Number
2388-PCT47/10DK-ND
Manufacturer Product Number
PCT47/10DK
Description
CAP TANT 47UF 10% 10V 2917
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
10 V