PCT1/25AK
DigiKey Part Number
2388-PCT1/25AK-ND
Manufacturer Product Number
PCT1/25AK
Description
CAP TANT 1UF 10% 25V 1206
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 1206 (3216 Metric) 8Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25 V