PCT.33/35AK | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2388-PCT.33/35AK-ND |
Manufacturer | Nemco |
Manufacturer Product Number | PCT.33/35AK |
Description | CAP TANT 0.33UF 10% 35V 1206 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.33 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1206 (3216 Metric) 15Ohm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 15Ohm @ 100kHz |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Bulk | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm) |
Tolerance ±10% | Manufacturer Size Code A |
Voltage - Rated 35 V | Features General Purpose |