XRCGB24M000F2P29R0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 31 684
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 12 000
Datasheet
Parametric Equivalent
CTS-Frequency Controls
Parametric Equivalent
EPSON
EPSON
24 MHz ±20ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
XRCGB Series
Murata XRCGB Crystal Units: Impact-Resistant, Low ESR for High-Performance Timing Solutions
XRCGB24M000F2P29R0
DigiKey Part Number
490-XRCGB24M000F2P29R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCGB24M000F2P29R0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-XRCGB24M000F2P29R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB24M000F2P29R0
Description
CRYSTAL 24.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
XRCGB24M000F2P29R0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
MHz Crystal
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
24 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Base Product Number
Load Capacitance
8pF