NFM18PS105D0J3D
DigiKey Part Number
490-13394-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13394-1-ND - Cut Tape (CT)
490-13394-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM18PS105D0J3D
Description
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 6.3V 0603
Detailed Description
1 µF Feed Through Capacitor 6.3V 2 A 30mOhm 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM18PS105D0J3D Models
Category
Current
2 A
Manufacturer
Murata Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
30mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance
1 µF
Height (Max)
0.028" (0.70mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
6.3V