LQG15HS4N7B02D
DigiKey Part Number
490-LQG15HS4N7B02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQG15HS4N7B02DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQG15HS4N7B02DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQG15HS4N7B02D
Description
FIXED IND 4.7NH 700MA 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Multilayer Inductor 700 mA 160mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQG15HS4N7B02D Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)