GRM21BD70E476ME01K
DigiKey Part Number
490-GRM21BD70E476ME01KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GRM21BD70E476ME01KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GRM21BD70E476ME01KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM21BD70E476ME01K
Description
CAP CER 47UF 2.5V X7T 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±20% 2.5V Ceramic Capacitor X7T 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GRM21BD70E476ME01K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)