GRM188R61C106MA73D
DigiKey Part Number
490-7201-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-7201-1-ND - Cut Tape (CT)
490-7201-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R61C106MA73D
Description
CAP CER 10UF 16V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GRM188R61C106MA73D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)