GCM21BC72A105KE36L
DigiKey Part Number
490-14436-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-14436-1-ND - Cut Tape (CT)
490-14436-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM21BC72A105KE36L
Description
CAP CER 1UF 100V X7S 0805
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GCM21BC72A105KE36L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)