DE21XSA150KN3AX02F
DigiKey Part Number
490-16203-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16203-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE21XSA150KN3AX02F
Description
CAP CER 15PF 300V SL RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 pF ±10% 300VAC Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DE21XSA150KN3AX02F Models
Category
Features
Safety Series X1Y2
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C