1277AS-H-100M=P2
DigiKey Part Number
490-10589-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10589-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10589-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1277AS-H-100M=P2
Description
FIXED IND 10UH 900MA 420 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 420mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1277AS-H-100M=P2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
420mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)