MPL-AY3020-8R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY3020-8R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY3020-8R2
Description
FIXED IND 8.2UH 1.4A 345 MOHM
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Molded Inductor 1.4 A 345mOhm 2-SMD, J-Lead
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
345mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.95A