MCS1800GS-25-Z | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCS1800GS-25-Z |
Description | CURRENT SENSOR HE 25A 8-SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCS1800GS-25-Z Models |
Category | Linearity ±0.5% |
Mfr | Accuracy ±3% |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 3V ~ 3.6V |
Part Status Active | Response Time 5µs |
For Measuring AC/DC | Current - Supply (Max) 10.5mA |
Sensor Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Current - Sensing | Polarization Bidirectional |
Number of Channels 1 | Mounting Type |
Output Ratiometric, Voltage | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Sensitivity 55mV/A | Supplier Device Package 8-SOIC |
Frequency 100kHz |