PIC32MX795F512L-80I/PF
DigiKey Part Number
PIC32MX795F512L-80I/PF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX795F512L-80I/PF
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32MX795F512L-80I/PF Models
RAM Size
128K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz