PIC24FJ32GP202T-I/SO
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ32GP202T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-PIC24FJ32GP202T-I/SOCT-ND - Cut Tape (CT)
150-PIC24FJ32GP202T-I/SODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ32GP202T-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b SAR
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)