PIC24FJ256GA702-I/ML
DigiKey Part Number
PIC24FJ256GA702-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256GA702-I/ML
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 28-QFN (6x6)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
16K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 10x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz