PIC16F1703-I/ST
DigiKey Part Number
PIC16F1703-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1703-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1703-I/ST Models
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-TSSOP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)