MCP4641T-103E/ST
DigiKey Part Number
150-MCP4641T-103E/STTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP4641T-103E/STCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP4641T-103E/STDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4641T-103E/ST
Description
IC DIG POT 10K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 2 Circuit 129 Taps I2C Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
MCP4641T-103E/ST Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
129
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C