DSC6001CI1A-011.2896T
DigiKey Part Number
DSC6001CI1A-011.2896TTR-ND - Tape & Reel (TR)
DSC6001CI1A-011.2896TCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC6001CI1A-011.2896T
Description
MEMS OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
11.2896 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-VDFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSC6001CI1A-011.2896T Models
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Part Status
Obsolete
Ratings
AEC-Q100
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-VDFN
Frequency
Supplier Device Package
4-VDFN (3.2x2.5)
Function
Standby (Power Down)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Output
CMOS
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)