ATXMEGA32E5-M4U
DigiKey Part Number
ATXMEGA32E5-M4U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXMEGA32E5-M4U
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 32UQFN
Detailed Description
AVR AVR® XMEGA® E5 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-UQFN (4x4)
EDA/CAD Models
ATXMEGA32E5-M4U Models
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz