ATXMEGA16A4-AU
DigiKey Part Number
ATXMEGA16A4-AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXMEGA16A4-AU
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® XMEGA® A4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATXMEGA16A4-AU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 12x12b; D/A 2x12b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
Internal
Core Size
8/16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz