ATMEGA2560-16AUR
DigiKey Part Number
ATMEGA2560-16AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA2560-16AURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA2560-16AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA2560-16AUR
Description
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100TQFP
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 256KB (128K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
ATMEGA2560-16AUR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 16x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz