GP25A14E-R1B
DigiKey Part Number
1866-1827-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP25A14E-R1B
Description
AC/DC DESKTOP ADPT 5V +/-15V 29W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 15V, -15V 29 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GP25A14E-R1B Models
Category
Power (Watts)
29 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
DIN, 5 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
60.2" (1.53m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.23" L x 2.64" W x 1.42" H (107.5mm x 67.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
5V, 15V, -15V
Approval Agency
CBE, CE, cULus, GS
Current - Output (Max)
2.5A, 800mA, 300mA