5.0SMLJ8.5A
DigiKey Part Number
3811-5.0SMLJ8.5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMLJ8.5A
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
14.4V Clamp 347.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
347.3A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V