V385LC20AP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 6 678
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V385LC20AP
DigiKey Part Number
V385LC20AP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V385LC20AP
Description
VARISTOR 620V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
620 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
85J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
620 V