V20E95AUTOL2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E95AUTOL2T
DigiKey Part Number
V20E95AUTOL2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E95AUTOL2T
Description
VARISTOR 150V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Current - Surge
6.5 kA
Manufacturer
Energy
45J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
3700 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
95 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
125 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
135 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
150 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Max)
165 V