V20E320PL2B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 5 290
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 366
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V20E320PL2B
DigiKey Part Number
V20E320PL2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E320PL2B
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
273J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V