V120ZU4P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4 103
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
120 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V120ZU4P
DigiKey Part Number
V120ZU4P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V120ZU4P
Description
VARISTOR 120V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
12J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1100 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
102 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V