V100ZT3P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 7 392
Datasheet
100 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
LA, ZA Series 7mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V100ZT3P
DigiKey Part Number
V100ZT3P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V100ZT3P
Description
VARISTOR 100V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
81 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V