TPSMD33CA
DigiKey Part Number
TPSMD33CATR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMD33CACT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMD33CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 56.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMD33CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V