TPSMB36CA-VR
DigiKey Part Number
TPSMB36CA-VRTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPSMB36CA-VRCT-ND - Cut Tape (CT)
TPSMB36CA-VRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB36CA-VR
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V