TPSMA6L18A
DigiKey Part Number
F6156TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6156CT-ND - Cut Tape (CT)
F6156DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMA6L18A
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO221AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-221AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSMA6L18A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V