SZ1SMB33CAT3G
DigiKey Part Number
SZ1SMB33CAT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZ1SMB33CAT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZ1SMB33CAT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB33CAT3G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Detailed Description
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Capacitance @ Frequency
265pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A