SMAJ440CA
DigiKey Part Number
SMAJ440CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ440CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ440CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ440CA
Description
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
713V Clamp 900mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ440CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
713V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
900mA
Series
Power - Peak Pulse
400W
Power Line Protection
Yes
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
440V
Voltage - Breakdown (Min)
492V